Jestem socjologiem. Szpiegiem w służbie Nauki.
niedziela, 08 lipca 2007
Blog-promocja, czyli jak zdobyć popularność w blox.pl. Uzupełnienie.
Ponad pół roku temu napisałam wieloczęściowy poradnik o tym, jak wypromować swojego bloga w serwisie blox.pl. Nadszedł czas, by uaktualnić tamte wpisy, dodając nowe uwagi i spostrzeżenia, przede wszystkim dotyczące nowych możliwości technicznych.

Zdaję sobie sprawę, że nie każdy zajrzy do całego tekstu poradnika, więc w tym miejscu wyjaśniam:

a) poradnik jest pół żartem, pół serio. Przeznaczony jest dla osób, które marzą, śnią i pragną, by ich blog był tym najpopularniejszym na blox.pl, by zdobyć Top100 ;-) Poradnik powstał jednak w oparciu o pewną wiedzę socjotechniczną i marketingową, co sprawia, że może być przydatny każdemu, kto chce, aby jego bloga po prostu czytano.

b) poniższy tekst jest zdecydowanie tylko uzupełnieniem, więc jeśli kto ciekawy całej reszty, to zapraszam do lektury. Chętnie też poznam Wasze zdanie, bo - jestem tego pewna - nie wszystko względniłam, czegoś pewnie nie doceniłam, a do innych rzeczy przywiązuję zbyt wielką wagę. Limitu długości komentarzy nie ma :-)


Dla przypomnienia – poradnik podzielony jest na kilka części:
1. 3xT, czyli Tematyka, Target, Tytuł. [>]
2. Wygląd bloga. [>]
3. Prowadzenie bloga. [>]
4. Promocja w ramach serwisu blox.pl [>]
5. Promocja poza serwisem blox.pl. [>]
6. Potęga Autorytetu. [>]
7. Chwyty ‘trochę’ nieetyczne. [>]

A oto aneks do niego:

Ad 1. Warto prowadzić bloga o określonej tematyce – tak pisałam pól roku temu. W ciągu tych kilku miesięcy serwis blox.pl podał jeszcze jeden argument, dla którego blog tematyczny jest cenny. Uruchomiony został projekt [Syndykat], grupujący ciekawe i dobre blogi tematyczne, a także oferujący autorom tychże blogów promocję, wsparcie i zarobek na reklamach. Więcej szczegółów znajdziesz na stronach [Syndykatu]. Od siebie dodam tylko, że moje statystyki bardzo odczuły wstąpienie do Syndykatu, pojawianie się na głównej blox.pl i głównej gazeta.pl. Dlatego z czystym sumieniem: jeśli marzysz o popularności, polecam.

Ad3a. Warto w notkach zamieszczać filmy z serwisu youtube (oczywiście nie łamiąc przy tym praw autorskich) – wyszukiwarka google wprowadziła nowość w postaci pokazywania przy wyniku wyszukiwania małego obrazka z youtube. Taki wynik zdecydowanie wyróżnia się spośród innych tekstowych.

Ad3f. Zmieniły się zasady wyświetlania listy najpopularniejszych blogów. Co prawda po głównej blox.pl nadal „przewija się” Twój cel, czyli pierwsza setka, ale Twój pobyt na dalszych miejscach też nie musi pozostać niezauważony. Blox.pl oferuje możliwość przejrzenia pierwszych 1000 blogów (to szansa nr 1), a także pierwszych 10 z każdej kategorii tematycznej katalogu (szansa nr 2). Co oznacza, że jeśli dodasz się do najpopularniejszego działu katalogu, to na pierwszą 10 tam możesz bardzo długo pracować, a zakwalifikowanie się do mniej obleganej szufladki to pewna obecność w top10 kategorii.

Ad 4 i 5. Warto założyć sobie profil [mybloglog]. Korzyści jest kilka. Po pierwsze, w odpowiednim widżecie, zamieszczonym na własnym blogu widzisz kto Ciebie odwiedził i komu warto zrewanżować się własną wizytą. Po drugie, jeśli sam odwiedzasz inne blogi, to Twoja obecność nie pozostanie niezauważona przez gospodarza bloga i jego gości. Zwłaszcza jeśli postarasz się o ciekawy, niekonwencjonalny awatar (czyli ten mały obrazek, który przedstawia Ciebie i linkuje do Twojego profilu).


08.07.2007 / szuflada: socjopomocnik


spis zawartości szuflady jest [tutaj]

ostatnie notatki i całe socjoszpiegowskie archiwum znajdziesz [tutaj]


 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 15
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
UWAGA!
Blog zamknięty! Nie będzie już nowych notek, nie odpowiem na maile i komentarze. Choć wciąż co jakiś czas będę tu zaglądać i każdy komentarz na pewno przeczytam.

Socjoszpieg w innych miejcach Sieci to nie ja! Socjoszpiegiem byłam tylko tutaj!

Czytelniku!
Zanim palce na klawiaturze ułożą się Tobie w 'Ctrl+C' i 'Ctrl+V', pomyśl chwilę - zapewne pojęcie praw autorskich obce Tobie nie jest. Dlatego uszanuj moją pracę i kopiując jakikolwiek tekst, zawsze podaj źródło (czyli link do tej strony).