Jestem socjologiem. Szpiegiem w służbie Nauki.
sobota, 07 marca 2009
Okruszki

część I dostępna jest tutaj: [>]
część II dostępna jest tutaj:
[>]

ostatnia aktualizacja: 07.03.2009

 

Kategorie prawdy i kłamstwa, mimo pozornej jednoznaczności, nie są wcale takie łatwe i proste. Prawda i kłamstwo domagają się konfrontacji tego, co powiedziane z rzeczywistością; konfrontacji, której zazwyczaj nie jesteśmy w stanie dokonać. Jednakże, jak przy okazji każdej dychotomii, jej ostra opozycyjność sprawia, że jest to narzędzie dość poręczne i powszechnie stosowane ("ale powiedz prawdę!", "proszę cię, nie kłam tylko!", "skłamałaś!"). Co więcej, także naukowcy mają tendencję do dzielenia sądów, opinii i wypowiedzi respondentów na te prawdziwe i kłamliwe*. Tymczasem najciekawsze jest to, co dzieje się na granicy pomiędzy prawdą a kłamstwem. Bardziej niż prawda fascynują mnie niedopowiedzenia, od analizy kłamstw wolę analizę przemilczeń. Powiedzieć prawdę lub kłamstwo jest łatwo - trudniej jest sprawić, by inni wierzyli w to, w co chcą wierzyć, bo z braku kilku elementów, poskładali puzzle słów w nie do końca odpowiedni sposób.

* Osobną kwestią jest prawdziwość lub kłamliwość sądów, opinii i tez samych naukowców. Tutaj nie ma miejsca na pośredniość: albo mówisz prawdę o świecie, albo się mylisz i najzwyczajniej w świecie kłamiesz (choćby nawet nieintencjonalnie).

 

ostatnie notatki i socjoszpiegowskie archiwum znajdziesz [tutaj]

 

16:23, ag_nessie , okruszki
Link Komentarze (5) »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 145
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
UWAGA!
Blog zamknięty! Nie będzie już nowych notek, nie odpowiem na maile i komentarze. Choć wciąż co jakiś czas będę tu zaglądać i każdy komentarz na pewno przeczytam.

Socjoszpieg w innych miejcach Sieci to nie ja! Socjoszpiegiem byłam tylko tutaj!

Czytelniku!
Zanim palce na klawiaturze ułożą się Tobie w 'Ctrl+C' i 'Ctrl+V', pomyśl chwilę - zapewne pojęcie praw autorskich obce Tobie nie jest. Dlatego uszanuj moją pracę i kopiując jakikolwiek tekst, zawsze podaj źródło (czyli link do tej strony).