Jestem socjologiem. Szpiegiem w służbie Nauki.
Blog > Komentarze do wpisu
Okruszki

część I dostępna jest tutaj: [>]
część II dostępna jest tutaj:
[>]

ostatnia aktualizacja: 07.03.2009

 

Kategorie prawdy i kłamstwa, mimo pozornej jednoznaczności, nie są wcale takie łatwe i proste. Prawda i kłamstwo domagają się konfrontacji tego, co powiedziane z rzeczywistością; konfrontacji, której zazwyczaj nie jesteśmy w stanie dokonać. Jednakże, jak przy okazji każdej dychotomii, jej ostra opozycyjność sprawia, że jest to narzędzie dość poręczne i powszechnie stosowane ("ale powiedz prawdę!", "proszę cię, nie kłam tylko!", "skłamałaś!"). Co więcej, także naukowcy mają tendencję do dzielenia sądów, opinii i wypowiedzi respondentów na te prawdziwe i kłamliwe*. Tymczasem najciekawsze jest to, co dzieje się na granicy pomiędzy prawdą a kłamstwem. Bardziej niż prawda fascynują mnie niedopowiedzenia, od analizy kłamstw wolę analizę przemilczeń. Powiedzieć prawdę lub kłamstwo jest łatwo - trudniej jest sprawić, by inni wierzyli w to, w co chcą wierzyć, bo z braku kilku elementów, poskładali puzzle słów w nie do końca odpowiedni sposób.

* Osobną kwestią jest prawdziwość lub kłamliwość sądów, opinii i tez samych naukowców. Tutaj nie ma miejsca na pośredniość: albo mówisz prawdę o świecie, albo się mylisz i najzwyczajniej w świecie kłamiesz (choćby nawet nieintencjonalnie).

 

ostatnie notatki i socjoszpiegowskie archiwum znajdziesz [tutaj]

 

sobota, 07 marca 2009, ag_nessie

Polecane wpisy

  • Okruszki.

    część I dostępna jest tutaj: [>] część III dostępna jest tutaj: [>] ostatnia aktualizacja: 19.11.2007 Blogowej odysei ciąg dalszy. Taki powinien być tyt

  • Okruszki.

    część II dostępna jest tutaj: [>] część III dostępna jest tutaj: [>] ostatnia aktualizacja: 19.05.2007. Z rozmów przy piwie. - Ładnie Tobie w tym nowym

  • Okruszki, czyli socjoszpiegowskie drobne myśli.

    Notatnik Socjoszpiega z założenia jest raczej szkicownikiem niż zbiorem gotowych artykułów. Teksty, które pojawiają się na tej stronie to pewne propozycje i teo

Komentarze
amjan
2011/01/04 11:39:00
Socjoszpiegu!
Podaj swoje nowe namiary. Gdzie piszesz?
Fajnie byłoby, gdybyś zapodała linka na głównej stronie.
Pozdrawiam.
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/03/24 03:50:29
Tu student 2 Socjologii roku z SGGW, chyli czoła przed krwawicą towarzyszki Socjoszpiega, wyznaje przy tym, że jest on nikim, a Ona Kimś. :-)

Pozdrawiam,
Socjomiś
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/08/19 14:25:52
Nie wiem,czy to dotrze do Ciebie z przejęciem przeczytałam wszystko....nie wiem co mam zrobić ze swoim życiem,nie wiem,czy warto go utrzymywać ...mam ochotę "zniknąć"....chcę wyjść i więcej nie wracać.....nie jestem samobójczynią,dlatego szukam innych wyjść..są ludzie,którzy wychodzą..jeśli wiesz jak to zrobić .....pomóż,nawet cholera nie wiem do kogo się zwracam...chcę zmienić wszystko po prostu wszystko,nie mam pojęcia jak to zrobić...ale będę próbować:)
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/08/19 14:26:54
hmmm
-
Gość: Studencina taki o :- P, *.dynamic.dsl.as9105.com
2015/11/24 00:55:54
statystyczny Okaz
UWAGA!
Blog zamknięty! Nie będzie już nowych notek, nie odpowiem na maile i komentarze. Choć wciąż co jakiś czas będę tu zaglądać i każdy komentarz na pewno przeczytam.

Socjoszpieg w innych miejcach Sieci to nie ja! Socjoszpiegiem byłam tylko tutaj!

Czytelniku!
Zanim palce na klawiaturze ułożą się Tobie w 'Ctrl+C' i 'Ctrl+V', pomyśl chwilę - zapewne pojęcie praw autorskich obce Tobie nie jest. Dlatego uszanuj moją pracę i kopiując jakikolwiek tekst, zawsze podaj źródło (czyli link do tej strony).